Bankovanie

Veľmi stará metóda, známa už v staroveku. Používa sa nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k zmierneniu vnútorných zdravotných problémov. Bankovanie je vhodné pri doliečení po infarktoch, po mozgových príhodách, pri astme, alergiách, menštruačných poruchách a zápaloch.

Touto metódou rozumieme prikladanie sklenených nádobiek s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednom rade stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie.

Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky? Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje.

Indikácie

 • bolesti a poruchy v pohybovom systéme - krk, plecia, lakte, kríže, bedrá
 • bolesti očí, uší, tváre, trojklanný nerv
 • bolesti obličiek, močových ciest, močového mechúra, pohlavných orgánov
 • dýchacie cesty, hlasivky, priedušky, astma
 • zažívacie orgány a problémy
 • srdce, cievy, nízky tlak
 • zlepšenie imunity, hormonálneho a lymfatického systému.
 • ·      1. Vplyv na kožu.
  Fyzikálne podnety pôsobia priamo na vlasovú cibuľku a rozširujú krvné cievy. Prostredníctvom mierneho ťahu sa zrýchľuje tkanivový metabolizmus v koži, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliazok i kožné dýchanie a zvyšuje sa prísun živín do tkanív. Podstatou liečby bankami nie je len odstránenie stagnujúcej starej krvi z pokožky, ale aj vyčistenie kožného povrchu od jedovatých látok.
 • ·      2. Vplyv na svaly.
  Ťah vyvíjaný pri bankovani stimuluje kožné kapiláry, čo aktivuje funkciu krvných ciev vo svaloch. Rozšírenie ciev vo svaloch uľahčuje prietok krvi: tým sa odstráni miestna stagnácia krvi, dôjde k významnému zlepšeniu stavu, napr. u tzv. zamrznutého ramena. Okrem toho sa upravuje aj lymfatický tok.
 • 3. Vplyv na kĺby.
  Jedná z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné, je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej – medzi kĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.
 • 4. Vplyv na tráviacu sústavu.
  Väčšina pacientov po bankovaní pociťuje hlad. Tráviace orgány, zvlášť slezina a žalúdok, sú najdôležitejším “motorom” organizmu. Sacia sila ľahkého podtlaku v bodoch na bruchu stimuluje vnútorné orgány, zlepšuje perilstatiku a sekréciu aj kvalitu tráviacich štiav. Tým sa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Bankovanie je teda účinné pri chronických ochoreniach žalúdka a čriev a zápchy.
 • Čistenie krvi.
  Následkom podtlaku a sania sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, dochádza pri tom k prechodnému vzniku drobných hematómov. Môžeme tak zmierniť kongesciu, uľahčiť tok krvi a zabrániť pozápalovej extravazácii v tkanivách. Zlepšenie toku krvi je teda najdôležitejším účinkom tejto liečebnej metódy, ktorá sa dá úspešne využiť pri ošetrení zatvrdnutých arterií, zmrznutého ramena a pod.
 • Účinky na nervový systém.
  Bankovanie stimuluje kožné senzitívne nervy, dochádza aj k ovplyvneniu zón kontrolovaných odpovedajúcimi nervami. Pri ošetrovaní chrbta dochádza k priamemu ovplyvneniu strednej línie (spinálnych a parasympatických nervov) a vedľa toho sympatickej inervácie. Dráždenie má dobrý vplyv nielen na autonómny nervový systém, ale taktiež na rôzne orgány nimi riadené. Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.
 • hemofília (krvácavosť)
 • gynekologické krvácanie, vynechávanie menštruácie a nepravidelná menštruácia, krvácanie z nosa, nadúvanie
 • krehké cievy

Účinky

Kontraindikácie

leukémia a nádory + kontraindikácie z klasickej masáže.